top of page

Бр. 1 · 25. новембар 2017

Naslovna L

PUTOVANJA

Kolevka elitnog zimskog turizma

Najviši grad Evrope Sankt Moric svojim alpskim šmekom, luksuzom i raznolikom ponudom sportskih aktivnosti još od 19. veka privlači hedoniste koji uživaju u skijanju sa stilom, a od odmora na snegu očekuju samo najbolje

Piše: Jelena Kovačević

Foto: Tourism Organization Engadin St. Moritz

Sankt Moric      Foto: Gian Giovanoli

Ako postoji zimski raj na zemlji, onda je to čuveni švajcarski skijaški centar u neposrednoj blizini granice s Italijom, u koji su prvi turisti stigli još daleke 1864. godine. Za sve je kriva jedna opklada. Naime, legenda kaže da se Johan Badrut, jedan od prvih hotelijera u ovom području, opkladio sa četvoricom posetilaca iz Velike Britanije, koji su u oblasti Graubindenskih alpa uživali tokom leta. Dok su sedeli pored kamina u njegovom hotelu Kulm, rekao im je da je zimi sve to što vide mnogo lepše i da bi trebalo ponovo da dođu čim padne prvi sneg. Ako im se ne bude svidelo, on će pokriti sve troškove boravka i puta. Ali, ako budu zadovoljni, obećao im je da će biti njegovi gosti i da mogu da ostanu koliko god žele. Britanci su došli pred Božić i ostali sve do Uskrsa, skoro tri meseca. Tako su Evropljanima otkrili jedan sasvim novi, čarobni svet, a Sankt Moric počeo je svoju dugu tradiciju elitnog turizma od kojeg i danas živi. Jedinstven je i po tome što je najviši grad u Evropi, budući da je smešten na nadmorskoj visini od 1.822 metra, u vrhu doline Engandin.

Hladni dani puni svetla koje otkriva spektakularni prirodni ambijent, idealni su za ljubitelje zimskih sportova, naročito za one sa dubljim džepom. Pripadnici džet-seta i svetske zvezde vole da se na skijama spuštaju niz najlepše padine Alpa s pogledom na ledene vrhove, a mnogi od njih ovde imaju i kuće. Ovo područje bilo je poznato još u praistorijsko doba, a strme planine savlađivali su i Rimljani u pohodima na centralnu Evropu, ali nije bilo naseljeno zbog surovih vremenskih uslova. Sankt Moric se pod današnjim imenom prvi put pominje u 12. veku. Više od trećine stanovništva, koje broji nešto više od pet hiljada ljudi, čine strani državljani, dok tokom sezone tu boravi nekoliko hiljada radnika iz svih delova zemlje i kontinenta.

Iako se na ulicama mogu čuti svi jezici sveta, preovlađuje nemački, budući da to autohtoni govor i Nemci ovde čine najbrojniju populaciju još od srednjeg veka.

Pripadnici džet-seta i svetske zvezde vole da se na skijama spuštaju niz najlepše padine Alpa s pogledom na ledene vrhove, a mnogi od njih ovde imaju i kuće

Sankt Moric 1907. godine

Uprkos reputaciji Švajcarske kao skupe zemlje, cene u Sankt Moricu zapravo su umerene kada je reč o kvalitetnijem evropskom odmoru, posebno kada se uzme u obzir sve što se može dobiti za uloženi novac. U pristupačnijim kompleksima noćenje košta najmanje 300 evra. Slavni pevači, sportisti i filmske dive najčešće odsedaju u Karltonu, sa čijih se balkona pruža nezaboravan pogled na jezero u centru zimovališta. Postoje i takozvani srednje luksuzni hoteli, koji takođe nude izuzetnu udobnost i uslugu, dok u jeftinijim objektima, sa smeštajem između 150 i 250 evra, možete da zaboravite na raskoš, ali ta činjenica ne umanjuje njihov kvalitet. Ima i odličnih hostela, građenih u stilu alpskih planinskih koliba, koji možda nisu luksuzni, ali imaju autentičan švajcarski duh.

Ovo područje bilo je poznato još u praistorijsko doba, a strme planine savlađivali su i Rimljani u pohodima na centralnu Evropu, ali nije bilo naseljeno zbog surovih vremenskih uslova

Survetta House                             Foto: Rolf Canal

U ovom mondenskom zimskom centru, sve je posvećeno skijanju. Sankt Moric ima preko sto kilometara odličnih staza, tri vrha viša od tri hiljade metara i čak pedeset šest najmodernijih žičara. Ovde se održavaju prestižni svetski kupovi, a većina dugih belih staza završava se blagim šumovitim predelima sa predivnim pogledom na dolinu Engadin. Kada se turisti umore od skijanja ili sankanja, predah mogu da potraže u malim brvnarama sa kaminima, kojih ima iza svakog drveta. Meštani u šali kažu da će svakog ko se slučajno izgubi u snežnim nanosima ili ga odnese lavina, vrlo brzo iskopati omiljeni kućni ljubimci – bernardinci i okrepiti vinom koje nose u burencetu oko vrata. Raskoš na švajcarski način može se osetiti i u običnoj šetnji pitoresknim gradićem, koji je pun butika najpoznatijih modnih kuća, finih bistroa i pabova.

Badrutt's Palace hotel       Foto: Gian Giovanoli

Pored skijanja, Sankt Moric pruža odlične uslove za pasionirane vozače boba. Posebno ih oduševljava redak fenomen – prirodna bob staza Olimpija. I ona je jedan od razloga što je ovaj gradić dva puta bio domaćin Zimskih olimpijskih igara – 1928. i 1948. godine. Sve je ovde u sportskom duhu, a Johan Badrut, s početka priče. nije bio samo vlasnik prvih hotela, već i veliki inovator i šoumen. Voleo je da zabavlja svoje goste, pa je 1878. godine, po povratku sa Svetske izložbe u Parizu, u salonu hotela Kulm napravio svojevrsni lajt-šou predstavivši posetiocima, ali i celoj Švajcarskoj, prve električne sijalice.


Iako Sankt Moric nije veliko mesto, iznenađuje količinom vrhunskih restorana po kvadratnom metru, po svačijem ukusu i sa specijalitetima iz svih krajeva planete. Ljubitelj italijanske kuhinje koji se plaše visine, mogu da svrate do Piz Naira, smeštenog na vidikovcu, na istoimenom vrhu. Ukoliko gosti požele da probaju nešto domaće, mogu da posete Veltinelkeler i Korvaš u čijim menijima dominiraju jela s nemačkim pedigreom.

Bob staza Olimpija            Foto: Filip Zaun

Izleti se organizuju tokom cele godine i nude uživanje u čarima okoline koja zaista oduzima dah. Na ekskurziji kroz široku Engadinsku dolinu mogu se obići živopisna alpska sela Šampfer, Suvret, Sils de Maloa Pas i još nekoliko atraktivnih mesta. Interesantna je i Silvaplana, netaknuto planinsko selo na obalama istoimenog jezera, šest kilometara jugozapadno od turističkog centra. Na Pontresini je žičara koja ide do vrhova s kojih se pruža spektakularan pogled. Oblast Diavoleza nosi nešto đavolsko u svom nazivu, ali nemojte da se plašite.

Na skijalištu       Foto: Filip Zuan

Prodavnice luksuznih brendova         Foto: Filip Zuan

Šoping                                               Foto: Filip Zuan

Ni priroda nije štedela kada je odlučila da nagradi ovaj beli kutak. Jednostavno, u Sankt Moricu mora se videti – sve. U tome će idealan saveznik biti Glečer ekspres, voz čija trasa prolazi između Sankt Morica i Zermata. Železnički saobraćaj savršeno funkcioniše, vagoni su odlično opremljeni, a sve što treba da uradite jeste da gledate kroz prozor i uživate u alpskim prizorima. Autobuske linije povezane su s okolnim gradovima i, precizno poput švajcarskih satova, sva vozila na vreme polaze i stižu do svojih odredišta, bez obzira na vremenske nepogode koje se ne mogu izbeći u ovom delu sveta.

Železnička stanica St. Moritz

Kempinski Grand hotel       Foto: Benno Thoma

Badrutt's Palace hotel       Foto: Gian Giovanoli

Na skijalištu       Foto: Filip Zuan

Sankt Moric se pod današnjim imenom prvi put pominje u 12. veku. Više od trećine stanovništva, koje broji nešto više od pet hiljada ljudi, čine strani državljani, dok tokom sezone tu boravi nekoliko hiljada radnika iz svih delova zemlje i kontinenta

Spoj moderne i tradicionalne arhitekture       Foto: Filip Zuan

Skijanje iznad grada       Foto: Filip Zuan

Tu se skrivaju najlepši predeli regiona i visoki vrhovi prekriveni večnim snegom, do kojih se može doći samo žičarom ili stazama predviđenim za najhrabrije planinare. Uspon vredi svakog atoma snage, jer posetioce gore očekuje  hedonistički kompleks sa toplim bazenima i restoranom.

Oni koje put nanese u kanton Graubinden, mogu da svrate i do Davosa, još jednog renomiranog turističkog centra i džetseterske destinacije, u kojoj se od 1971. godine održava Svetski ekonomski forum, skup najuticajnijih političara i ekonomista. Ko zna, možda ćete se u prolazu ili na ski-stazi sudariti i s nekom holivudskom ikonom.  C

Nazad na sadržaj

Lajkujte našu Facebook stranu i saznajte prvi kada izađe novi broj magazina

Klikni na Share dugme i podeli zadovoljstvo čitanja magazina        

sa svojim prijateljima

Br. 2 · 17. januar 2018.

Izdaje:

NovaArt

Kopenhagen, Denmark

email: magazin@52.rs

Copyright © 2018 NovaArt.

Sva prava izdavača zadržana. Reprodukovanje pisanih i ilustrovanih materijala, delimično ili u potpunosti, dozvoljeno je isključivo uz prethodnu pismenu saglasnost izdavača. Redakcija ne odgovara za sadržaj oglasa. 

bottom of page